Szkoła Podstawowa
w Żabikowie
Szkoła Podstawowa w Żabikowie

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 12 listopada 2019 roku w naszej szkole miał miejsce apel poświęcony 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas VI - VIII pod kierunkiem nauczycieli historii, Pani Anny Żurawskiej i Pana Grzegorza Karpińskiego, przygotowali niezwykłą lekcję historii.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, po czym wyświetlona została animacja poświęcona niepodległości. Następnie głos zabrali uczniowie. W formie lekcji historii przypomnieli ważne wydarzenia, które miały miejsce na drodze do niepodległości. Podczas uroczystości nie zabrakło także wierszy i pieśni patriotycznych.

Dzięki takiej lekcji patriotyzmu najmłodsze pokolenia miały okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości.

Na zakończenie swoje utwory zaprezentowali uczestnicy Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej Nie rzucim ziemi.... Ich występy publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Był to dzień niezwykły. Uczniowie ubrani odświętnie w stroje galowe, z biało czerwonymi chorągiewkami w dłoniach, z uwagą wsłuchiwali się w historię swojej ojczyzny.


mgr Anna Żurawska


DLA NIEPODLEGŁEJ ...

10 listopada 2019r. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej
w Żabikowie odbyła się o godz. 19.00 Druga Wieczornica Patriotyczna upamiętniająca przypadającą w tym roku 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiciele władz samorządowych Gminy Radzyń Podlaski, środowisk lokalnych, uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, mieszkańcy Żabikowa, Bedlna
i okolic spotkali się, by wspólnie uczcić pamięć o ludziach
i wydarzeniach z przeszłości, ważnych dla naszego narodu.

Na początku uroczystości zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Potem dyrektorka szkoły pani Anna Koczkodaj przywitała przybyłych gości.

Na tle pięknej i jakże wymownej dekoracji część artystyczną zaprezentowali uczniowie naszej Szkoły, laureaci Konkursów: Recytatorskiego i Pieśni Patriotycznej. Scenografię współtworzył niepowtarzalny nastrój - panujący półmrok w hali rozświetlały kolorowe znicze, których blask pozwalał dostrzec nasze barwy narodowe i dumnego orła.

Poezję patriotyczną recytowali: Bartosz Karwowski - oddział przedszkolny, Cezary Niebrzegowski - kl.I, Lena Kojtych - kl. II, Wojciech Mazurek - kl. IV, Agata Koczkodaj - kl. V, Jakub Piekarski - kl. VI i Anna Gryczka - kl. VIII.

Pieśni patriotyczne śpiewały uczennice z klasy VIII Sandra Wągrodna i Małgorzata Niebrzegowska.

Dekorację Wieczornicy przygotowała pani Kinga Kułak, zaś nad oprawą muzyczną czuwał pan Zbigniew Kania.

Ważnym punktem wieczoru był koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą pana Tomasza Nurzyńskiego.

Podsumowując Drugą Wieczornicę Patriotyczną głos zabrał wójt Gminy Radzyń Podlaski pan - Wiesław Mazurek, który podkreślił znaczenie Święta Niepodległości dla kolejnych pokoleń Polaków oraz zaprosił na główne obchody Święta Niepodległości 11 listopada w Radzyniu Podlaskim.

Po części wieczoru krzepiącej ducha, wójt zaprosił również wszystkich na krzepiący ciało pyszny, gorący bigos.

Wieczór 10 listopada 2019r. w hali sportowej w Żabikowie był żywą lekcją historii i patriotyzmu, integrującą różne środowiska i łączącą pokolenia. Był też znakomitym punktem odniesienia i wstępem do rozmów z dziećmi i młodzieżą na temat naszej historii zarówno w domu, jak i na lekcjach w szkole.


mgr Anna Struczyk

DLA NIEPODLEGŁEJ ... - KONTYNUACJA OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Centralne obchody Święta Niepodległości w Radzyniu Podlaskim rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ogodz. 10., w której uczestniczyli przedstawiciele uczniów Szkoły Podstawowej w Żabikowie.

Po mszy św. nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik na Placu Wolności, gdzie odbyła się uroczysta ceremonia złożenia kwiatów i wieńców oraz przemówienie okolicznościowe. Delegacja w składzie: Lena Kojtych, Wojciech Mazurek, Sandra Wągrodna, Małgorzata Niebrzegowska i Rafał Ochniowraz z panią dyrektor Anną Koczkodaj w imieniu wszystkich uczniów naszej Szkoły złożyła biało czerwoną wiązankę kwiatów. Następnie wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Na koniec wójt gminy Radzyń Podlaski pan Wiesław Mazurek podziękował wszystkim za uczestnictwo w tak ważnej dla Polaków uroczystości.

My również dziękujemy naszym uczniom, za postawę patriotyczną i godnie reprezentowanie Szkoły Podstawowej
w Żabikowie. Dziękujemy również Rodzicom naszych delegatów, którzy mimo dnia wolnego i niesprzyjającej aury przywieźli swoje dzieci na tę uroczystość.


mgr Anna Struczyk
więcej zdjęć...