OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA
JĘZYKA OJCZYSTEGO

W dniu 20 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W historię tego święta wprowadziły społeczność uczniowską najstarsze dziewczęta. W tym roku wszyscy chętni uczniowie pięknie czytali polskie legendy, otrzymujac za udział pamiątkowe dyplomy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wcale niełatwe łamańce językowe. Zarówno młodsi, jak i starsi poradzili sobie z nimi wyśmienicie.

Na zakończenie pierwszej części tego dnia miało miejsce podsumowanie wyników szkolnego konkursu ze znajomości powiedzeń i przysłów Przysłowia mądrością narodu.

W kategorii klas IV - VI miejsce I zajęła Oliwia Zdziarska, II miejsce - Jakub Buchaj, III miejsce - Jakub Piekarski.
W kategorii klas VII - VIII najlepiej konkurs napisała Maja Kitrasiewicz, II miejsce zajęła Amelia Grochowska, a III miejsce - Anna Gryczka. Nagrodą były książki i okolicznościowe dyplomy.

W drugiej części uczniowie klas IV - VIII zmierzyli się
w międzyklasowych konkurencjach językowych. Uzupełniali dyktando Zmierzch polszczyzny, szukali błędów językowych, bawili się tworzeniem rzeczowników z liter podanych wyrazów. Zabawy bardzo się podobały, widać było ogromne zaangażowanie zespołów klasowych i chęć zdrowej rywalizacji. Wszyscy, którzy chcieli się zmierzyć z zadaniami językowymi, byli wygranymi, gdyż język polski do łatwych nie należy. Uczymy się go przez całe życie.

Mamy nadzieję, że ta nietypowa lekcja języka ojczystego zapadnie w pamięć naszym uczniom. Wszyscy musimy dbać polską mowę, którą posługujemy się na co dzień.

Organizatorkami Dnia Języka Ojczystego były: polonistki Anna Żurawska, Małgorzata Czech, pedagog - Jolanta Paszkowska. Dziękujemy paniom: Annie Struczyk i Katarzynie Mikulskiej za zaangażowanie i przygotowanie uczniów klas młodszych.

mgr Małgorzata Czech