Teatr Kurtyna dla rodziców

W czwartek, 23 marca, w naszej szkole miało miejsce nietypowe zebranie z rodzicami. Wszyscy zasiedliśmy na widowni Teatru Kurtyna z Krakowa. Tym razem aktorzy przygotowali spektakl dla rodziców. Nosił tytuł "Spacer po linie".

Bohaterką przedstawienia była Agnieszka. Jej świat wywraca się do góry nogami, kiedy poznaje prawdę o swoim ojcu.

Pewnego dnia jeden z nauczycieli, przychylnie nastawiony do dziewczyny, gani ją za przestępczy proceder – sprzedaż narkotyków. Przy okazji, w obecności całej klasy, Agnieszka poznaje prawdę o ojcu, który odsiaduje wieloletni wyrok więzienia. Okazało się, że w dniu jej dziesiątych urodzin wsiadł po alkoholu do samochodu, by zawieźć ją do szpitala. Moment nieuwagi i pod kołami jego auta ginie kilkuletnia dziewczynka, przeprowadzająca rowerek przez przejście dla pieszych. Agnieszka postanawia wyrównać swoje rachunki ze światem... . Niestety konsekwencją tego staje się jej wieloletni pobyt w wiezieniu.

Spektakl "Spacer po linie" jest analizą czasu dojrzewania. Wówczas młodzi ludzie często stają wobec konieczności dokonywania wyborów, których głównymi motywami są rozbudzone emocje. Nieumiejętność ich zrozumienia, potęgowana gniewem, frustracją i rozczarowaniem z racji niespełnionych potrzeb może prowadzić do zachowań ryzykownych. Aby temu zapobiec, konieczna jest prezentacja tego modelu zachowań i ukazanie właściwej drogi dalszego rozwoju.

Spacer po linie może zakończyć się upadkiem, którego można uniknąć, mając świadomość błędów i złych wyborów innych młodych ludzi, takich jak bohaterka ukazana przez Teatr Kurtyna.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a aktorzy Teatru Kurtyna zostali ciepło przyjęci przez zgromadzonych.

Anna Żurawska