W "Krainie Rumianku"

4 października 2016 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły pojechali na jednodniową wycieczkę szkolną na Polesie Lubelskie do "Krainy Rumianku".

Autobus wyjechał spod szkoły o godzinie 8.00. Miejscem docelowym wycieczki była miejscowość Hołowno, gdzie znajduje się Ośrodek Edukacji Regionalnej. Dotarliśmy tam ok. godz. 9.30. Na miejscu powitał nas kierownik Ośrodka, pan Leszek.

Uczniowie uczestniczyli w dwóch zajęciach warsztatowych: "Od ziarna do chleba" i "Mydełka glicerynowe". W pierwszym poznali etapy powstawania chleba. Młócili cepem zboże, potem je mełli w ręcznych żarnach. Następnie przygotowywali ciasto, wałkowali, nadziewali dżemem i zwijali w zgrabne rogaliki. Pani Aldona upiekła je w piecu chlebowym. Wyszły rumiane i niezwykle pyszne. Wszyscy zjedli je ze smakiem.

W drugich zajęciach warsztatowych dzieci samodzielnie robiły kolorowe i pachnące mydełka glicerynowe. Każdy mógł wybrać dowolny kolor, zapach oraz ozdoby. Każdy uczestnik zabrał swoje oryginalne mydełka, ślicznie zapakowane, do domu.

Potem każda klasa otrzymała dyplom za aktywne uczestnictwo w warsztatach poświęconych ginącym zawodom Lubelszczyzny.

Na koniec uczestnicy pobawili się na placu zabaw i punktualnie o 14.30 autokar ruszył w drogę powrotną do domu. Trasa minęła wszystkim bardzo szybko. Wielu odpoczywało, inni śpiewali lub oglądali zrobione podczas wycieczki zdjęcia. Do Żabikowa dotarli trochę zmęczeni, ale z pewnością zadowoleni.

Anna Struczyk