Edukacja przyrodnicza na żywo

Z samego rana, 6 grudnia, wszyscy otrzymali niezwykły prezent mikołajkowy od Pani Dyrektor. W naszej szkole miały miejsce warsztaty, podczas których odbył się pokaz żywych ptaków z grupy sów, sokołów i jastrzębi. Tą niezwykłą lekcję przeprowadzili Państwo Anna i Grzegorz Laskowscy.

Prowadzący wymienili cechy budowy ptaków, omówili sposoby ich odżywiania się i polowania na swoją zdobycz. Podali informacje dotyczące długości życia wybranych gatunków, prędkości poruszania się, zachowania się w środowisku. Podczas spotkania była także okazja, aby zobaczyć ptaki z bliska, usłyszeć ich odgłosy. Dzieci na własnej skórze mogły się przekonać, czy sowa fruwa bezszelestnie. Oswojone ptaki przelatywały dosłownie nad naszymi głowami Najodważniejsi uczniowie trzymali drapieżniki na specjalnej rękawicy. Inni na sam widok mieli gęsię skórkę.

Dzieci poznały sowę płomykówkę o imieniu Tokaj i puchacza bengalskiego Frugo. Zobaczyły też krajowego sokoła - pustułkę. Na koniec wystąpił przed nami jastrząb meksykański, który dał popis swoich umiejętności. Potrafi manewrować między przeszkodami m.in. prześlizgiwać się przez utworzone z rąk kółka. Na własnej skórze chciała tego doświadczyć nasza Pani Dyrektor.

Spotkanie z sokolnikiem i ptakami drapieżnymi to niecodzienna lekcja przyrody. Na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Oby takich więcej.

Anna Żurawska