By nie było "o jeden krok za daleko ..."

Dnia 28 września 2016 roku z inicjatywy pani Marii Tarnowskiej - kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radzyniu Podlaskim - naszą szkołę odwiedzili aktorzy Teatru Kurtyna z Krakowa. W ramach Szkolnego Programu Profilaktyki przedstawili uczniom klas I - VI spektakl "O jeden krok za daleko ...". Przedstawieniem tym zainicjowaliśmy współpracę z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii i uzależnieniom.

Spektakl opowiada o pewnej szkole w Kłopotowie. Cała społeczność, a zwłaszcza klasa IV B, przygotowuje się do obchodów dnia jej patrona. Poznajemy dwóch uczniów owej klas - Pawła i Jasia.

Paweł uważa, że siła fizyczna, przemoc, zastraszanie za pomocą wpisów w Internecie to sposób na zdobycie popularności i szacunku. Swoim lekceważącym stosunkiem do szkoły i nauczycieli skupił wokół siebie grupkę klasowych kolegów.

Drugim bohaterem jest Jaś. To chory na astmę chłopiec, który staje się ofiarą wpisów Pawła w Internecie. Dodatkowo otrzymuje przezwisko Odkurzacz.

Paweł wpada na pomysł, aby zepsuć dzień patrona szkoły. Namawia wszystkich na wagary. Zmusza także do tego Jasia. Grozi, że umieści w Internecie pewien film z jego udziałem.

Ostatecznie Jaś nie pojawia się tego dnia w szkole. Trafia do szpitala. Okazuje się, że spiesząc się na spotkanie z Pawłem zapomniał swojego inhalatora na astmę. Zasłabł, ale "kolega" nie wezwał pomocy. W ciężkim stanie znalazł się w szpitalu, gdzie lekarze walczą o jego życie.

Spektakl "O jeden krok za daleko ..." porusza problemy związane bardzo blisko ze środowiskiem szkolnym. Nie każdy uczeń zdaje sobie sprawę ze swojego uzależnienia od gier komputerowych, wirtualnego świata. Nie zdaje sobie sprawy, jaki ma to wpływ na jego codzienne życie.

Uczniowie w skupieniu obejrzeli spektakl, a aktorów nagrodzili gromkimi brawami. Wielu z nich skłonił do refleksji, którymi dzielili się już w klasach z wychowawcami.

Aktorzy Teatru Kurtyna złożyli na ręce Pani Dyrektor Teresy Łukaszczuk podziękowanie za całokształt podjętych przez Nią działań, które umożliwiły realizację wszystkich spektakli.

Anna Żurawska