DWUDZIESTEGO PIERWSZEGO LUTEGO DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Dnia 21 lutego 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - święto proklamowane przez UNESCO w 1999 r.. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

Scenariusz uroczystości przygotowała bibliotekarka Ewa Kondraszuk.
Na wstępie uczniowie klasy VI w formie prezentacji multimedialnej zapoznali wszystkich uczniów z tematyką Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, historią języka polskiego. Zwrócili uwagę na to, jak wielką wartością jest własny język i umiejętność płynnego nim posługiwania się.

Po krótkim wprowadzeniu uczniowie klasy IV zaprezentowali scenkę o języku.

Następnie zaproszono wszystkich uczniów do wspólnych zabaw z językiem: "Zostań mistrzem wymowy najtrudniejszych słów", "Ciąg słów z trudnością ortograficzną", "Poszukiwacze błędów", "Ukryte słowa", "To samo, ale inaczej", "Wymienianka", "Mini quiz dla klas I - III klasy - wiersze Juliana Tuwima", "Mini quiz dla klasy VI W pustyni i w puszczy", "Mini quiz dla klas IV - V Akademia Pana Kleksa".

Zadania były dużym wyzwaniem dla naszych uczniów, przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami, z trudnościami ortograficznymi. Wymagały znajomości omawianych lektur. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z tymi zadaniami i zostali wynagrodzeni słodkim co nieco.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej atmosferze. Wejdą one na stałe do kalendarza wydarzeń szkolnych.

Ewa Kondraszuk