"Najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji"

I. Koźmińska, E. Olszewska "Wychowanie przez czytanie"

Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników

Nasza szkoła w październiku bieżącego roku szkolnego przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników". To projekt czytelniczy skierowany do uczniów klas 1 - 6 szkół podstawowych. Odbywa się od patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Szkolnym koordynatorem konkursu została niżej podpisana. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych i równocześnie:

• promowanie czytelnictwa i kreowanie mody na czytelnictwo,
  • kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy,
  • rozbudzanie umiejętności poszukiwań literackich i zainteresowania literaturą,
  • promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi,
  • promowanie twórczości dziecięcej,
  • rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania informacji, kojarzenia faktów, zdolności językowych.

Konkurs przebiega w trzech etapach:

• pierwszy - powiatowy (szkolno-biblioteczny) - indywidualne zdobywanie sprawności, czytelniczych i test kwalifikacyjny w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych,
  • drugi - półfinały wojewódzkie - drużynowy test,
  • trzeci - finał ogólnopolski (drużynowe potyczki literackie).

Etap pierwszy konkursu rozpoczyna się 17 października 2016 r. i trwa do 10 marca 2017 r. Jego celem jest wyłonienie po trzech półfinalistów w obu kategoriach klasowych. Uczestnicy pierwszego etapu zdobywają sprawności poprzez czytanie proponowanych przez organizatorów książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów. Ci, którzy zdobędą 10 sprawności mogą wziąć udział w szkolnym teście kwalifikacyjnym do półfinału. Po troje zawodników na obydwu poziomach (kl. 1-3 i 4-6) z każdej zgłoszonej placówki, którzy uzyskali najlepsze wyniki w teście kwalifikacyjnym przechodzi do wojewódzkiego półfinału. Do finału zaś awansuje po 15 drużyn z całej Polski, które w półfinale uzyskają 15 najlepszych wyników z testu półfinałowego na obydwu poziomach (kl. 1-3 i 4-6). Przeprowadzony zostanie on 27 maja 2017 r. (w sobotę) w Katowicach. Finał będzie miał formę drużynowych potyczek literackich.

Przystępując do tego projektu chcieliśmy zapoczątkować modę na wspólne, rodzinne czytanie. Pragniemy, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury. Zachęcamy wszystkich do wspólnego czytania z dziećmi poniższych książek i do wspólnej zabawy.

Anna Żurawska

LISTA KSIĄŻEK KLASY I - III