Festiwal Pieśni Maryjnej "Chwalcie łąki umajone..."

W poniedziałek, 22 maja, miał miejsce Festiwal Pieśni Maryjnej "Chwalcie łąki umajone...", którego organizatorami była Szkoła Podstawowa w Żabikowie oraz Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim.

Jego celem upamiętnienie 100. rocznicy Objawień w Fatimie. Była to także doskonała okazja, aby zaprezentować zarówno znane, jak i te nowe pieśni poświęcone Matce Bożej.

Festiwal rozpoczął się o godzinie 10.00 w dolnym kościele Sanktuarium MBNP w Radzyniu podlaskim. Głównym prowadzącym festiwalu był ks. Grzegorz Suwała. Na wstępie głos zabrali organizatorzy, czyli proboszcz parafii ks. prałat Roman Wiszniewski i Pani Dyrektor Szkoły Teresa Łukaszczuk, którzy przywitali wszystkich przybyłych uczestników i gości. Kilka słów od siebie dodał także Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i dzieci oddziałów przedszkolnych z Gminy Radzyń Podlaski i Parafii MBNP. Uczestnicy wystąpili zatem w trzech kategoriach wiekowych: przedszkole, klasy I-III oraz klasy IV-VI. Łącznie w konkursie wzięło udział 19 uczestników. Oto jak przedstawiają się wyniki:

Kategoria I. Dzieci z oddziałów przedszkolnych:
I miejsce - Gabriela Ciermna ze Szkoły Podstawowej w Brzostówcu, opiekun Zbigniew Kania.
II miejsce - Zespół z Oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Żabikowie, opiekun Magdalena Palczewska.
III miejsce - Zespół z Oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Zabielu, opiekun Monika Brus.

Kategoria II. Uczniowie klas I-III:
I miejsce - Stanisław Krupa ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Radzyniu Podlaskim, opiekun Anna Ochnio.
I miejsce - Zespół ze Szkoły Podstawowej w Żabikowie, opiekunowie Anna Koczkodaj, Anna Struczyk.
II miejsce - Marcin Mitura ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Radzyniu Podlaskim, opiekun Anna Ochnio.
III miejsce - Zespół ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Radzyniu Podlaskim, opiekun Anna Ochnio.
Wyróżnienie - Wiktoria Zając ze Szkoły Podstawowej w Żabikowie, opiekunowie Małgorzata i Tomasz Musiejukowie.

Kategoria III. Uczniowie klas IV-VI:
I miejsce - Zespół ze Szkoły Podstawowej w Żabikowie, opiekun Anna Żurawska. II miejsce - Martyna Belniak ze Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej, opiekun Dorota Kowalska. III miejsce - Zespół ze Szkoły Podstawowej w Paszkach Dużych, opiekun s. Agnieszka Norel.

O powyższych wynikach zadecydowało szacowne jury w składzie: pani Marta Skowron, pan Jarosław Stefaniak oraz ks. Rafał Kornilak.

Festiwal przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Dla wszystkich zgromadzonych organizatorzy przewidzieli poczęstunek. Uczestnicy, którzy zostali wyróżnieni przez jury otrzymali dyplomy i pamiątkowe nagrody. Konkurs zakończył się modlitwą oraz wspólnym odśpiewaniem pieśni "Czarna Madonna". Do zobaczenia za rok, na następnym festiwalu...

Anna Żurawska