Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Żabikowie

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Ma na celu popularyzację czytelnictwa i uwrażliwianie na piękno literatury polskiej.

Tegoroczna lektura nawiązywała do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170 rocznicą urodzin i 100 rocznicą śmierci pisarza. "Quo vadis" można było usłyszeć w całym kraju w kilkuset miejscowościach - na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury ...... i w Żabikowie.

W sobotę, 3 września, o godzinie 1000 na placu Szkoły Podstawowej w Żabikowie, pod urokliwym kasztanowcem, zebraliśmy się, aby pierwszy raz wziąć udział w akcji Narodowego Czytania. Rozpoczęliśmy od wysłuchania utworu "Quo vadis, domine?" w wykonaniu Michała Bajora, odtwórcy roli Nerona w polskiej ekranizacji tegorocznej lektury. Zebranych powitała Pani Dyrektor Teresa Łukaszczuk, która wygłosiła słowo wstępu. Następnie uczennice klasy VI, Katarzyna Mazurek i Wiktoria Buchaj, pod kierunkiem niżej podpisanej, zapoznały zgromadzonych z istotnymi faktami z biografii Sienkiewicza oraz przedstawili rys historyczny powieści "Quo vadis". Na tę okoliczność została także przygotowana prezentacja multimedialna dotycząca życia i twórczości pisarza.

Potem nadszedł czas Wielkiego Czytania. Wśród czytających znaleźli się: dyrektor szkoły Teresa Łukaszczuk, nauczyciele Anna Ochnio, Anna Koczkodaj, Marta Chruścik, ks. Grzegorz Suwała, uczniowie Kamil Piekarski, Wiktoria Zając, Katarzyna Mazurek, Natalia Jendruchniewicz, Angelika Goławska, Karolina Jendruchniewicz, Wiktoria Książek, rodzice: Dorota Mazurek i Barbara Wągrodna, a także Wójt Gminy Radzyń Podlaski - Wiesław Mazurek i Zastępca Wójta - Ireneusz Bogusz.

Na zakończenie Pan Wiesław Mazurek podziękował za przygotowanie przedsięwzięcia, zwracając uwagę na jego wielką wartość wychowawczą i edukacyjną.

Spotkaniu towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera. Dziękujemy wszystkim za przybycie i do zobaczenia za rok.

Anna Żurawska